Prasidėjus šiųmetiniam itin brangiam šildymo sezonui, vienu opiausių klausimų tampa įvairiausių būdų, kaip kuo labiau sumažinti elektros energijos, dujų ir šildymo sąskaitas, paieška.
Stebint vartotojų įpročius, ryškėja aiški tendencija – itin svarbiu kasdienybės aspektu tampa energijos taupymas. Šiuo metu žmonės prioritetą teikia aukštesnės energinės klasės elektronikos įrenginiams bei peržvelgia savo šeimoje įsitvirtinusius kasdienius įpročius.
Tad šiame straipsnyje pasidalinsime 5 būdais, kaip dar šį šildymo sezoną energijos taupymas gali tapti tiek aplinkai naudingu, tiek komunalinius mokesčius mėnesio gale mažinančiu nauju jūsų įpročiu.
Net jeigu būstas, kuriame gyvenate, nėra aukštos energinės klasės, vis vien yra būdų, kaip galite pataupyti energijos ir mėnesio pabaigoje išleisti mažiau pinigų komunaliniams mokesčiams.
Labiausiai šilumą veltui atiduodančios vietos namuose yra langai, durų plyšiai, sienos, stogas, židinys bei elektros kištukai. Būtent jos sukuria sąlygas šaltam lauko orui patekti į vidų, o šiltam – greitai išeiti.
Pradėkite energijos taupymo žingsnelius žengti nuo šių šilumai laidžių vietų užsandarinimo ar izoliavimo. Žinoma, galbūt vidury šaltojo sezono langų ir nepasikeisite, tačiau tikrai galite juos izoliuoti pakabindami storesnio audinio užuolaidas ar žaliuzes.
Kitas ypatingai efektyvus, nors ir mažiau patogus, būdas sutaupyti energijos yra apšiltinti namų sienas ir lubas. Žinoma, tam tikrai nereikia atlikti namo išorės šiltinimo darbų. Kuo puikiausiai gali pasitarnauti šiuo metu egzistuojantys efektyvūs patalpų iš vidaus apšiltinimo sprendimai.
Vokiečių gamybos izoliacinės plokštės Depron, būdamos visiškai plonos, puikiai sulaiko patalpos šilumą. Be to, ant šių plokščių galima iškart tapetuoti, dažyti, tinkuoti ar kloti plyteles. Todėl, vos per vieną savaitgalį apsiklijavę sienas galite sumažinti savo būsto šilumos nuostolius net iki 43 %.
Nors vėlyvą rudenį ir žiemą saulė pasirodo retai, saulėtomis dienomis nepamirškite kuo ilgiau išsaugoti jos nemokamai dovanojamą šilumą. Tad jeigu ryte šviečia saulė, atidenkite langus ir leiskite jai natūraliai prišildyti namų patalpas.
Vakarop, saulei leidžiantis, tuoj pat uždenkite langus užuolaidomis, žaliuzėmis ar kitomis priemonėmis, taip sulaikydami saulės šilumą patalpoje. Laikykite uždengę langus iki kito ryto saulės patekėjimo, taip “sugerdami” daugiausia jos šilumos.
Galite nustebti, kaip sumažėja namų šildymo poreikis, kai atliekate visus žingsnius, kad tą šilumą ilgiau išlaikytumėte namuose.
Jeigu dienos metu dažnai laikote pravėrę namų langus, labai tikėtina, kad šildymo sistema jūsų namuose veikia per stipriai arba per ilgai.
Pabandykite bent laipsniu sumažinti termostato temperatūrą ir žiūrėkite, kaip jaučiatės. Gali būti, kad po savaitės pamatysite, jog kuo puikiausiai jaučiatės net keliais laipsniais žemesnėje temperatūroje – pakanka šiltesnio megztinio ir storesnių kojinių.
Žinoma, kartais pačią didžiausią ilgalaikę įtaką padaro maži įpročiai.
Išjunkite elektros prietaisus, kai jų nenaudojate. Išeidami iš kambario, išjunkite šviesą. Uždarykite kambarių, kuriuose retai būnate duris. Atkreipkite dėmesį, ar nepaliekate pravertų prieškambario arba garažo durų – jeigu šios erdvės jūsų namuose yra vėsesnės, taip veltui šaldote gyvenamąsias patalpas.
Be to, šaltuoju metų laiku dažniau gaminkite namuose. Viena vertus, sriubos ir troškiniai šildo kūną ir leidžia jaustis jaukiau. Antra vertus, maisto gaminimas orkaitėje ar keptuvėje labai efektyviai prišildo patalpas, kurių šiluma įprastai išsilaiko bent iki kitos dienos ryto.
Taip jūsų turima šildymo sistema įsijungs kur kas rečiau, o kai kuriomis dienomis ir visai neprireiks papildomai palaikyti šilumos namuose.
Taigi, energijos taupymas yra labiau įprotis negu sudėtingas veiksmų planas. Tad kviečiame šeimoje peržvelgti namų erdves, kuriose galimai prarandate daug naudingos šilumos bei atlikti smulkesnius ar didesnius darbus, kurie leistų ilguoju laikotarpiu sutaupyti energijos.
Taip pat, nepamirškite įsivesti taisyklių (ypatingai, aptarkite jas su vaikais), kad net ir mažais kasdieniais įpročiais sunaudotumėte kur kas mažiau energijos nei prieš tai. Jeigu jums reikalinga konsultacija elektrinio grindinio šildymo ar namų apšiltinimo izoliacinėmis plokštėmis (iš vidaus) klausimais, kreipkitės į grindu-sildymas.lt komandą ir mes mielai atsakysime į visus jums kylančius klausimus.