Šildymas elektra ir švarus oras namuose – (ne)suderinama?
Paskelbta / autorius Austėja Šidlauskaitė / Aktuali informacija, Prieš įrengimą

Šildymas elektra ir švarus oras namuose – (ne)suderinama?

Švarus namų klimatas bei kokybiškas, sveikas kvėpuoti oras – vienas svarbesnių ir aktualesnių šiuolaikinio didmiesčiuose ar mažesniuose šalies miestuose gyvenančio žmogaus klausimų. Tiek šildymo sezono metu, tiek ne, pro langus neišvengiamai patenka dideli kiekiai išmetamųjų dujų iš gatvių, miesto dulkės ir kitos žalingos kvėpuoti medžiagos. Visa tai neabejotinai atsiliepia namuose gyvenančių žmonių – ypatingai, vyresnio arba mažesnio amžiaus asmenų – sveikatai ir bendrai savijautai.

Šiame straipsnyje aptarsime, ar šildymas elektra ir švarus oras namuose yra suderinami, kodėl, bei kaip galima net ir šildymo metu mėgautis sveiku, kokybišku oru namuose.

Šildymo sezonas – bene didžiausias švaraus namų klimato priešas

Būtent šildymo sezono metu, ilgėjant tamsiam paros metui, gatvėse suintensyvėja eismas, padidėja išmetamųjų dujų kiekis, dėl ko ir oras namuose, vos pravėrus langą, iškart tampa užterštas.

Šildymo sezono metu susiduriama ir su kita itin opia problema – jeigu namuose yra įrengtas įprastas, radiatorinis šildymas, jis nemenkai prisideda prie namų oro kokybės suprastėjimo būtent šaltuoju metų laiku. Radiatorinis šildymas, veikiantis konvekcijos būdu, namuose sukelia karšto ir šalto oro srautus, taip maišydamas patalpos orą ir keliantis dulkes nuo paviršių. Be to, radiatoriai, tiesiogiai (o kartais ir itin kaitriai) kaitindami patį orą, jį išsausina, „išdegina“, darosi sunku kvėpuoti, sausėja oda, džiūsta namiškių akys.

Šildymas elektra – kaip jis veikia oro kokybę namuose?

Vienas iš sprendimų, kuris didele dalimi išspręstų namų viduje esančio oro kokybės problemą, yra šildymas elektra. Nepaisant to, kad šildymas elektra yra tvarus, žalias ir aplinkai draugiškas sprendimas, jis tuo pačiu pasižymi ir žmogui naudingomis savybėmis. Būtent elektros pagrindu veikiantis infraraudonųjų spindulių grindinis šildymas veikia kitokiu, ne konvekcijos, būdu – spinduliuojami infraraudonieji spinduliai kaitina patalpų paviršius – grindis, sienas, baldus bei patį žmogų. Ši šiluma ilgam išsilaiko šiuose paviršiuose, jie įšyla, todėl net ir pravėrus langą, šiluma taip greitai neišsisklaido.

Dėka šių savybių, infraraudonųjų spindulių pagrindu veikiantis šildymas prisideda prie gryno, švaraus ir kokybiško oro išlaikymo namuose, jis necirkuliuoja dulkių, „neišdegina“ paties oro. Šis šildymo būdas yra ypač tinkantis alergiškiems, jautrią kvėpavimo takų sistemą turintiems žmonėms.

Kokie veiksniai lemia švarų namų orą?

Žinoma, šalia tinkamo, švariam namų mikroklimatui idealiai tinkančio šildymo, ne mažiau svarbu yra pasirūpinti kitais patalpos orą švarinančiais, gryninančiais veiksniais.

  • Kambariniai augalai – vienas patikimiausių oro grynintojų namuose, absorbuojantis anglies dioksidą, kenksmingąsias daleles ir į aplinką grąžinantis švarų, gryną deguonį. Gėlės, kurias tikrai verta auginti namuose dėl jų orą valančių savybių: Dracena, Alijošius, Trijuostė sansevjera, Fikusas, Palmikė bei Vėzdūnė.
  • Švarūs namų paviršiai – dažnai nušluostytos dulkės nuo baldų paviršių, išsiurbti kilimai bei šlapiuoju būdu išplautos grindys yra vienas paprasčiausių būdų užtikrinti švarų orą namuose.
  • Palaikykite tinkamą drėgmės lygį namuose – drėgmės lygis, siekiantis nuo 45 % iki 55 % yra optimaliausias sveikam organizmo veikimui, imuninei sitemai ir bendram sveikatingumui. Jei namuose oras per sausas, rekomenduojama naudoti oro drėkintuvus. Drėgnam orui suvaldyti taip pat itin veiksmingas yra namų šildymas elektra, infraraudonaisiais spinduliais. Šis šildymo būdas, tiesiogiai kaitindamas paviršius, įskaitant sienas, neleidžia veistis pelėsiui, didėti drėgmės lygiui namuose.
  • Rinkitės švelnias, natūralias valymo priemones – agresyvūs aerozoliai, naftinės kilmės medžiagomis pripildyti drabužių ir paviršių valikliai, įkyrūs, sintetiniai kvapai išlieka kvėpuojamame ore dar ilgai po panaudojimo. Rinkitės švelnaus kvapo, natūralių medžiagų skalbiklius, valiklius, venkite naudoti aerozolinius purškiklius – dėl to padėkos ne tik namiškiai, kvėpuojantys gaivesniu, sveikesniu oru, bet ir gamta.

Ruoštis šildymo sezonui geriausia dar prieš jam prasidedant

Idealu, jeigu sveikam namų mikroklimatui bei artėjančiam šildymo sezonui būtų pradėta ruoštis dar prieš jam prasidedant. Taip užtikrinsite, kad tiek šildymas elektra bus įrengtas laiku, techniškai tvarkingai ir teisingai, tiek galėsite pasirūpinti kitomis namų oro šviežinimo priemonėmis be paskutinės minutės skubos.

Jeigu jums reikalinga konsultacija dėl infraraudonųjų spindulių grindinio šildymo, įrengimo ar priežiūros, kviečiame susitiekti su šios srities profesionalais. Juk švarus oras namuose – viena iš priežasčių, kodėl gera juose būti. Pasirūpinkite ja jau šiandien!