namo šildymas saulės kolektoriais
Paskelbta / autorius Austėja Šidlauskaitė / Aktuali informacija, Prieš įrengimą

Namo šildymas saulės kolektoriais ir grindiniu šildymu

Tiek visame pasaulyje, tiek Lietuvoje yra itin palaikomos bet kokios žalesnio, tvaresnio, aplinkai draugiškesnės ir ekologiškesnės vartojimo iniciatyvos. Lyginant situaciją 2021 su periodu prieš 2019 metus, energetiškai nepriklausomų gyventojų (įsirengusių saulės elektrines savo gyvenamuosiuose namuose) skaičius padidėjo beveik devynis kartus. Šių metų sausį, įmonės „GreenUp“ duomenimis, Lietuvoje buvo 8,6 tūkstančių elektros energiją gaminančių vartotojų. Žvelgiant į tokį spartų pastarųjų dviejų metų saulės kolektorių paklausos didėjimą, tikėtina, kad ateityje šis skaičius tik augs.

Tačiau čia neretai iškyla klausimas – ar įmanomas namo šildymas saulės kolektoriais? Tiksliau, ar įmanoma apjungti grindinio šildymo sistemą kartu su saulės elektrine ir taip ženkliai sutaupyti mokesčių už šildymą? Šiame straipsnyje būtent tai ir panagrinėsime.

Namo šildymas saulės kolektoriais – ar įmanoma?

Namo šildymas saulės kolektoriais yra tikrai realus sprendimas įsirenginėjant naujus namus Lietuvoje.

Šis sprendimas labai žavi nepriklausomumu – turint nuosavą energijos gamybos šaltinį, namo priežiūros išlaidos ženkliai sumažėja. O žvelgiant į ateities tendencijas ir pasaulines prognozes, yra tikima, kad jau netolimoje ateityje bus kur kas daugiau namų su nuosavais energijos šaltiniais, nei kad bus priklausomų nuo centralizuoto energijos tiekimo.

Namo šildymas saulės kolektoriais yra tikrai įmanomas, kaip patirtis rodo, apjungus saulės jėgainę kartu su infraraudonųjų spindulių grindiniu šildymu namuose. Tai yra gana įprasta kombinacija, namo savininkams šildymo sezonu sutaupanti bent 70-80% mokesčių už šildymą.

Argumentai prieš (ir logiškos išeitys)

Argumentas prieš - brangu

Vieni dažniausių argumentų prieš saulės elektrinės įrengimą yra jos įrengimo brangumas ir prastas, ilgus metus trunkantis atsiperkamumas. Žinoma, tame tiesos yra, jeigu 100% visa suma yra mokama iš savo asmeninių finansų.

Vis tik, kadangi ekologiškos ir tvarios iniciatyvos mūsų šalyje yra labai palaikomos (ir, tikėtina, ši tendencija tik toliau įsitvirtins ateityje), o valstybė jau kelis metus iš eilės vis atnaujina paramos skyrimą norintiems įsirengti saulės elektrines, šis argumentas nebetenka savo pagrindimo. Vien pernai metais valstybė gyventojams suteikė virš 11 mln. eurų siekiančią paramą saulės kolektoriams įsigyti, o šiemet vėl atnaujino paraiškų teikimą finansinei paramai gauti.

Argumentas prieš – šildymo sezonu nešviečia saulė

Kitas argumentas, kodėl namo šildymas saulės kolektoriais galėtų būti laikomas nelogišku sprendimu – gamtinės sąlygos Lietuvoje. Logiška, kad Lietuvoje saulė šviečia ne visas dienas per metus, o pati efektyviausia saulė būna būtent ne šildymo sezonu, t. y.  Lietuvoje nesutampa šildymo ir saulėtasis sezonai.

Vis tik kombinuotas namo šildymo saulės kolektoriais sprendimas, apjungtas kartu su infraraudonųjų spindulių grindinio šildymo sistema, gali lengvai išspręsti ir šį keblumą. Saulės jėgainė didžiąją dalį energijos pagamina vasarą, tačiau ją galima efektyviai panaudoti namo šildymui šaltuoju sezonu. Tai yra įmanoma pagamintą elektros energiją „sandėliuojant“ elektros tinkluose ir vėliau ją pasiimant savo reikmėms, sumokant 5,2 cento už kilovatvalandę. Tai gaunasi bent tris kartus pigiau nei perkant energiją tiesiogiai iš tiekėjo.

Su parama – apsimoka

2021 metų balandžio mėnesį yra numatytas paraiškų saulės elektrinei įrengti priėmimo etapas. Vis tik verta turėti omenyje, kad paraiškų priėmimas dažniausiai yra skelbiamas bent kelis kartus per metus ir trunka apie mėnesį, todėl gauti paramą tikrai suspėsite.

Pasinaudodami valstybės suteikiama parama saulės elektrinėms, galite jau pasidengti bent 35-40% elektrinės įrengimo išlaidų. Turėdami omenyje, kad kokybiškai ir tinkamai įrengta saulės elektrinė tarnauja apie 25-30 metų, ši investicija neabejotinai atsipirks jau netrukus.

Jeigu jus domina grindinio šildymo sistemos įrengimas, saulės elektrinės įrengimo klausimai, ar paprasčiausiai norite pasikonsultuoti su srities ekspertais, susisiekite su mumis jums patogiais kontaktiniais duomenimis ir mes atsakysime visus jūsų klausimus.

Juk namo šildymas saulės kolektoriais, apjungus kartu su infraraudonųjų spindulių grindinio šildymo sistema, yra ne tik realus, bet dar ir labai apsimokantis sprendimas.